Diagnostyka

Diagnostyka pacjenta jest częścią medycyny zajmującej się rozpoznaniem chorób na podstawie objawów, z którymi zgłasza się pacjent. Wyróżnia się subiektywne badanie podmiotowe (wywiad), obiektywne badanie przedmiotowe (oglądanie, palpacja, testy diagnostyczne) i badania dodatkowe (badania obrazowe, laboratoryjne). Umiejętność prawidłowej diagnostyki jest kluczowym elementem skutecznego leczenia. 
Diagnostyka – na co zwrócić szczególną wagę?
Diagnostyka zaczyna się już na samym początku. Fizjoterapeuta obserwuje pacjenta w momencie pierwszego kontaktu w poczekalni, a wejście do gabinetu fizjoterapeuty jest często ważnym elementem diagnostyki. Jeszcze przed przeprowadzeniem wywiadu fizjoterapeuta wyciąga wiele wniosków, zwracając uwagę m.in. poruszanie się pacjenta czy sposób wskazania miejsca objawów. Każda wskazówka może być istotna w dalszym postępowaniu terapeutycznym.
Następnym krokiem, po dokładnym wywiadzie i ustaleniu przeciwwskazań, jest przeprowadzenie specjalnie wyselekcjonowanych testów diagnostycznych, dokładna obserwacja i palpacja kluczowych dla problemu obszarów ciała, które są niezmiernie istotnym punktem przywracania prawidłowych stanów ruchu. Fizjoterapeuta w badaniu pacjenta zwraca nie tylko uwagę na napięcia mięśniowe i ból w danej okolicy, bowiem ciało jest strukturalną i funkcjonalną jednością. W procesie diagnostycznym istotne jest także m.in.:
•    oglądanie skóry (przebarwień, uwodnienia);
•    napięć mięśniowych;
•    przesuwalności tkanek;
•    sprawdzenie zakresów ruchu;
•    siły mięśniowej;
•    jakości ruchu.
•    
W naszej placówce diagnostyka pacjenta została znacznie poszerzona o takie elementy jak : USG funkcjonalne, Videografię oraz komputerowe  badanie stóp.

Wszystkie wnioski, które fizjoterapeuta wraz z pacjentem są w stanie wyciągnąć podczas pierwszej wizyty pozwalają określić cel terapii. Następnie dzięki temu można zaplanować odpowiednio dobraną fizjoterapię. Jest to czas na przystąpienie do terapii, która być może zaczęła się już w momencie przekroczenia progu w gabinecie.

REH-MED Żagań | USG układu mięśniowo-szkieletowego
USG układu mięśniowo-szkieletowego Rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza wielu wartościowych informacji o stanie tkanek miękkich i znacząco podnosi jakość procesu usprawniania i powrotu do pełnej sprawności. USG tkanek miękkich jest metodą NIEINWAZYJNĄ, BEZBOLESNĄ i nie pozostawia żadnych efektów ubocznych (brak szkodliwego promieniowania). Można je wykonywać tak często, jak to jest konieczne. Głównym przeciwwskazaniem są występujące zmiany skórne i rany. Ultrasonografia pozwala na ocenę tkanek zarówno w spoczynku jak i dynamicznie, podczas ruchu. Jest to niewątpliwie przewaga tego sposobu badania nad innymi, np. rezonansem magnetycznym bądź RTG. Często uraz widoczny jest dopiero po naprężeniu tkanek, w specyficznym ustawieniu ciała. Sonopalpacja, czyli napinanie, ściskanie, rozciąganie aparatu ruchu pozwala ocenić jak zachowują się tkanki i zebrać szereg istotnych danych.
REH-MED Żagań | Videografia 3D
Videografia 2D Komputerowa ocena postawy ciała i chodu. Videography 1-4 Cam to zaawansowany system do badań postawy ciała i chodu. Pozwala na szybką i dokładną ocenę posturalną. Videografia 2D (Video Pack) to: Kompletne morfologiczne pomiary asymetrii ciała.Narzędzie do pozycjonowania, ręczna lub automatyczna kalibracja obrazu.Raporty eksportowane do PDF.Importowanie zdjęć bezpośrednio z aparatów cyfrowychMożliwość wykorzystania 4 kamer robiących zdjęcie/film jednocześnie.Możliwość podłączenia Kamer wykonujących zdjęcia (lub film) w jakości Full HD umożliwiających szczegółową analizę postawy ciała.
REH-MED Żagań | Komputerowe badanie stóp
Komputerowe badanie stóp - Podoskop RGB z kamerą HD Badanie komputerowe stóp umożliwia pełną funkcjonalną diagnostykę podologiczną. Ma bardzo duże znaczenie w ocenie nieprawidłowości występujących w obrębie stóp, ale również układu mięśniowego i układu kostno-szkieletowego ciała. Umożliwia wychwycenie wszelkich nieprawidłowości – wyłapie nawet najmniejsze asymetrie w ustawieniu stóp. Warto je wykonać, ponieważ zaniedbane zaburzenia w obrębie stóp mogą doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych kolana, zmian zwyrodnieniowych biodra. Mogą wpływać także na ból kręgosłupa, pojawienie się skoliozy lub innych wad postawy.
REH-MED Żagań | Diagnostyka funkcjonalna
Diagnostyka funkcjonalna W Centrum Fizjoterapii Reh-Med , diagnostykę funkcjonalną  przeprowadzamy nawet jeśli wiadomo, z jakim problemem pacjent się mierzy (np. po jakiej jest kontuzji i z czym ma problemy). Pozwala ona bowiem sprawdzić precyzyjnie potrzeby danej osoby i dostosować terapię do jej możliwości i oczekiwań.
badanie oraz leczenie wad stóp dzieci i młodzieży
Pilotaż - Bezpłatne badanie oraz leczenie wad stóp dzieci i młodzieży Ministerstwo Zdrowia uruchomiło pilotażowy program badania stóp, który obejmuje dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat. Realizacja programu pilotażowego będzie trwać 24 miesiące.
ZOZ REH-MED SP. Z O.O.
Podoscan 2D Foot CAD - Komputerowe badanie stóp


Podoscan 2D Foot CAD to urządzenie służące do oceny podeszwowej strony stóp. Zaawansowane narzędzie do cyfrowej analizy stóp.
Komputerowe badanie stóp