Masaż tkanek głębokich

Na czym polega masaż tkanek głębokich?
W masażu głębokim każdy ruch i technika powinna być ukierunkowana na cel. Nie ma tu ślizgania się po tkankach, jak w zwykłym głaskaniu, a praca masażysty z każdym ruchem dąży do oddziaływania na strukturę, a nie tylko odżywienie tkanki. Oprócz otwartych dłoni i opuszków palców w masażu tkanek głębokich wykorzystuje się również kostki, pięści, łokcie i przedramiona. Technika wykonywania zabiegu powinna być ergonomiczna – siła nacisku nie ma pochodzić z napięcia masażysty, lecz dzięki odpowiedniej pozycji i wysokości stołu – z jego ciężaru.

Masaż tkanek głębokich – działanie.
Omawiana forma terapii działa zdrowotnie poprzez:
- zwiększenie elastyczności tkanek;
- likwidację mięśniowo-powięziowych punktów spustowych;
- regulację napięcia mięśniowo-powięziowego;
- przywracanie prawidłowej postawy;
- wzrost ruchomości w stawach;
- poprawę ukrwienia tkanek.

Masaż tkanek głębokich – wskazania
Powinien on uzupełniać lub stanowić podstawę terapii wszelkich schorzeń narządu ruchu, którym towarzyszą ograniczenia mięśniowo-powięziowe. Bardzo często dochodzi do tzw. „sklejenia” się powięzi i poszczególnych warstw tkanek, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem czy obecnością wspomnianych wcześniej punktów spustowych. Przykładowo, sklejenie tkanek w obrębie kręgosłupa lędźwiowego może mieć miejsce u osób prowadzących siedzący tryb życia lub osób z hiperlordozą lędźwiową.

 Wskazań do takiej terapii jest wiele – wyróżniamy między innymi:
- zmiany zwyrodnieniowe w stawach;
- stany pourazowe i pooperacyjne;
- fibromialgię;
- entezopatie – łokieć tenisisty, łokieć golfisty;
- zespół zamrożonego barku;
- zespół górnego otworu klatki piersiowej;
- rwa kulszowa;
- wzmożone napięcie mięśni, w tym zespół mięśnia gruszkowatego.

Na taki masaż powinna zdecydować się każda osoba, która odczuwa ograniczenia lub dolegliwości związane ze stylem życia. Bez względu czy jest on siedzący czy stojący i aktywny. Taka forma masażu przywraca prawidłowe napięcie i ruchomość poszczególnych warstw tkanek, co oddziałuje na zdrowie, samopoczucie i zdolności fizyczne.

Przeciwwskazania
Nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw tego masażu, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Przede wszystkim do przeciwwskazań należą "
- wszelkie uszkodzenia skóry – przerwanie jej ciągłości, 
- rany i otarcia, siniaki, infekcje skórne i choroby tkanki skórnej (np. grzybica),
- nowotwory, 
- ostre stany zapalne toczące się w organizmie, 
- tętniaki,
- zakrzepy.
Ponadto przed przystąpieniem do terapii specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, z którego dowiaduje się szczegółów o jego stanie zdrowia. 

ZOZ REH-MED SP. Z O.O.ZOZ REH-MED SP. Z O.O.